Bezpieczeństwo dzieci

Rodzicu! Istnieje wiele rzeczy stwarzających niebezpieczeństwo dla Twojego dziecka. Niestety do takich przedmiotów należą także osłony okienne zwane roletami wewnętrznymi. Roleta składa się z części, które tworzą zamknięte pętle – takie jak łańcuszek sterujący roletą. Niezabezpieczony mechanizm sterujący może doprowadzić w konsekwencji do zaplątania i uduszenia się dziecka. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, pakiet montażowy naszych rolet został wyposażony w dodatkowe elementy zabezpieczające:

1. Napinacz łańcuszka (tu zdjęcie poprawnie zamontowanego napinacza) – stosowany w produktach wyposażonych w jednolitą pętlę. Ten element zapobiega swobodnemu zwisaniu mechanizmu sterującego – tym samym niwelując możliwość stworzenia się niebezpiecznej pętli, w której mogłoby utknąć dziecko. Napinacz łańcuszka należy zamontować na ramie okna lub na ścianie (montaż możesz przeprowadzić za pomocą wkrętów lub taśmy klejącej dołączonej do zestawu) na wysokości przynajmniej 150 cm od podłogi.

2. Spinka łańcuszka atestowana na zrywanie – pętla łańcuszka sterującego jest złączona specjalną spinką atestowaną na zrywanie. Oznacza to, że podczas długotrwałego nacisku na łańcuszek – spinka powinna sama się zerwać i uwolnić uścisk. Przy zastosowaniu tego elementu, zaleca się aby długośc łańcuszka sterującego była maksymalnie do 2/3 wysokości całej rolety oraz nie powinien kończyć się niżej niż 60 cm od podłogi.

Niezamontowanie wymienionych elementów zabezpieczających stwarza ryzyko uduszenia u dzieci. Po zamontowaniu mechanizmów upewnij się czy łańcuszek nie jest skręcony nie tworzy pętli.

Ponadto zalecamy odsunąć od okna z zamontowaną roletą wszelkie meble, a w szczególności łóżko dziecięce, biurko, stół i krzesła itp. Dzięki temu maluch nie będzie w stanie sięgnąć do łańcuszka sterowania rolety. Ważne jest też, aby nie związywać sznurków czy łańcuszków, ponieważ wtedy robią się pętle.

 

0