Światło ma ogromny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Potrzebujemy światła, by widzieć, myśleć, spać, jeść, pracować, bawić się, no i najważniejsze: żyć. Nasz rytm dobowy kieruje się światłem. Wpływa również na nasz nastrój, czujność, pamięć, koncentrację, hormony i układ odpornościowy. Szczególnie w miesiącach przesilenia warto przemyśleć swoją relację ze światłem. Ile godzin dziennie przebywamy na bezpośrednim słońcu? Czy to wystarczająco, czy za mało? Czy w naszych mieszkaniach jest odpowiednia ilość słońca? Jak należy dobrać rolety okienne, aby zapewnić odpowiednie nasłonecznienie?

Czy za dużo słońca jest niezdrowe?

Ludzie naturalnie żyją według cyklu dobowego. Nowoczesny człowiek jednak przedłużył swoją dobę poprzez sztuczne światło. Oznacza to, że teraz mało kto doświadcza prawdziwie ciemnych nocy — zawsze gdzieś jest lampa oświetlająca nasze pomieszczenia lub ulice. Jednak badania wskazują, że ekspozycja na sztuczne światło w nocy wpływa negatywnie na zdrowie. Nocna ekspozycja na sztuczne światło hamuje również produkcję melatoniny, która jest niezbędna dla zdrowia.

Za to dzienna ekspozycja na słońce wiąże się z zupełnie innymi problemami. Nadmiar naturalnego światła zwiększa ryzyko przegrzania ciała, zmian na skórze oraz innych chorób. Nasze oczy też nie są bezpieczne — nadmiar światła może doprowadzić do zmęczenia oczu i innych powikłań. Jesteśmy na to szczególnie narażeni latem, chociaż powinniśmy zabezpieczać się przed słońcem cały rok.

Jak słońce wpływa na nasze zdrowie

Czy trzeba w takim razie chować się przed słońcem? Bynajmniej! Ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest jednym z najważniejszych źródeł naturalnej witaminy D dla organizmu. Witamina D jest niezbędna do zdrowia kości i układu immunologicznego. Dodatkowo słońce wpływa na nasz nastrój poprzez produkcję endorfin, które działają jako naturalne przeciwbólowe i przeciwdepresanty. Słońce może pomóc w leczeniu niektórych chorób skórnych, takich jak łuszczyca czy trądzik. Promienie UV mogą mieć działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, co przyczynia się do poprawy stanu skóry.

Warto pamiętać o zaletach i wadach ekspozycji na słońce w czasie urządzania mieszkania. Rolety przyciemniające mogą być idealnym rozwiązaniem na zbyt silne światło w pomieszczeniu. Unikalny design rolet pozwala na osłonięcie przed rażącym słońcem, a jednocześnie przepuszczenie tyle naturalnego światła, aby optymalnie oświetlić pokój. To złoty środek pomiędzy wszystkimi “tak” oraz “nie” dotyczącymi naszego zdrowia i słońca.

Jak dobrać rolety okienne, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie?

Co w takim razie można zrobić, by poprawić swoją “kondycję świetlną”? Przede wszystkim zadbać o odpowiednią temperaturę żarówek, ograniczyć tzw. światło niebieskie w wieczornych godzinach oraz wyposażyć dom w odpowiednie rolety okienne.

Prawdą jest, że wieczorem powinniśmy się wyciszać. Rolety świetnie sprawdzą się, aby przyciemnić mieszkanie przed ulicznymi lampami i reflektorami przejeżdżających samochodów. Jednocześnie w nowoczesnym świecie bardzo mało osób może pozwolić sobie na sen wraz z zachodem słońca. To powoduje, że poranne godziny snu są bardzo cenne dla naszego organizmu i przedwczesne promienie słoneczne mogą nas niepotrzebnie wybudzić. Dlatego rekomendujemy rolety w kasecie aluminiowej z tkaniną gładką, które całkowicie zaciemniają pomieszczenie. Idealnie sprawdzą się również w sezonie letnim, kiedy słońce wisi na horyzoncie do późna, a rano zerka wyjątkowo wcześnie.

Dlaczego warto dobrać rolety okienne do mieszkania?

Warto dbać o komfortowy poziom naświetlenia w mieszkaniu. Jeżeli nie chcesz rezygnować całkowicie z promieni słonecznego popołudnia, przemyśl zakup rolet dzień noc. Tkanina w tego typu rolecie posiada naprzemienne pasy przyciemniające o wysokości 7 cm oraz pasy z przezroczystej siateczki o wysokości 5 cm. W ten sposób zapewnisz dobre oświetlenie domu i własny komfort — nic nie będzie cię oślepiać podczas pracy przy komputerze, w kuchni lub w salonie.

Osłonięcie przed słońcem ma szereg innych zalet. W letnie dni zatrzymamy zbyt intensywne promienie słońca, co uchroni naszą skórę i ochłodzi mieszkanie, a zimą zatrzyma ciepło w środku. Niektóre choroby, takie jak migrena, nasilają się wraz z ekspozycją słońca. W momencie, kiedy jesteśmy w pomieszczeniu bez rolet zaciemniających, przeczekanie bólu staje się wyjątkowo męczące. Także nowi rodzice, których pociechy jeszcze sypiają w ciągu dnia, na pewno docenią ciemne pomieszczenie pozwalające na nieprzerwany spoczynek dziecka.

 

0